Historia F3J

F3J klasa modeli szybowców zdalnie sterowanych do lotów termicznych jest to dość młoda klasa wywodzi się od bliźniaczej klasy F3B/A z paroma zmianami. Są to modele szybowców wysoko wyczynowych, produkowane są z najwyższą precyzja w najnowszych urządzeniach do produkcji laminatów. Modele są składane z materiałów z które służą do budowy prawdziwych szybowców. Początki tej kategorii możemy znaleźć pod koniec lat 80-tych. Pierwsze modele były budowane z drewna, czyli konstrukcyjne, bez lotek.  Następnie zaczęto budować modele styropianowe  kryte balsą. Oraz weszły już kadłuby laminatowe. Kolejnymi krokami było ulepszanie profili i dodawanie kolejnych możliwości modelu, np. (dodawanie lotek, hamulców oraz klap).
Model  Regal
                                                                                   

 
Zgodnie z regulaminem holowanie odbywało się ręczne. Niestety, gdy wchodziły modele coraz lepsze od modeli własnej produkcji zawodnicy się wycofywali, ponieważ nie było ich stać na nowy lepszy model. Zaczęto stosować wyciągarki elektryczne (tak jak w F3B) przez to model musiał być mocniejszy. Próbowano robić modele konstrukcyjne z węglowymi dźwigarami, ale to dużo nie dało, modele się łamały przy mocniejszym podmuchu. Era modeli styropianowych również skończyła się gdy zaczęły wchodzić  modele full laminatowe.

 

   Na zdjęciu model gazela (prod. R. Czerwiński)
Jednym z pierwszych modeli laminatowych był Niemiecki Esprit (model poniżej).  Model był z usterzeniem V. Miał jedną klapę, Serwo schowane w  kadłubie, miał również komorę balastową.
                                 
 
Esprity walczyły na zawodach z Gazelami, Thermicami, Startosami  i pierwszymi Jantarami. Jantary produkuje Cz. Byrski z Bielska-Białej wraz z synem jeżdżą na zawody i zdobywają wysokie miejsca. Pierwszy Jantar był skokiem porównywalnym do Thermica. Kadłub jego był całowęglowy.

 
Jantar 2 był bardzo podobny powiększono my kadłub oraz wydłużono centropłat. Jantar v3 był bardzo zmieniony. Zmieniono kształt do eliptycznego, powiększono jego powierzchnię. Jantar v4 jest rozwojową  wersją v3. Kadłub jest w kształcie banana oraz powiększono ster kierunku. I to chyba wszystko na temat rozwoju F3J w Polsce. Myślę, że frekwencja na zawodach się zwiększy.
                                                                                                               Przygotował Piotr Klimarczyk POL-6849